Přeskočit na obsah

10 základních zahradních nástrojů

Zahrada je prostor přírody, utvářený člověkem podle jeho vkusu a potřeb, poskytující relaxaci, radost a uspokojení z plodů vlastní práce.

Není tedy divu, že vzniklo mnoho stylů jejich oblékání. Nejznámější, především z okolí paláců a zámků, je francouzská zahrada, která se vyznačuje pravidelnou kompozicí a prostor je pečlivě zarámován. Vše je pečlivě naplánováno, ale většina těchto zahrad jsou velké a rozsáhlé úpravy inspirované italským stylem.

Mohli bychom vyjmenovat více, ale nám jsou bližší zahrady ve venkovském stylu spojené s dovolenou strávenou na venkově. Jejich výhodou je, že na velikosti tolik nezáleží , stačí jen vybrat ty správné rostliny a přísady. Venkovská zahrada zpravidla kombinuje dekorativní a funkční funkce. Rostou v něm nejen květiny, ale i ovocné stromy a keře, zelenina a bylinky. Pokud je v ní dostatek místa, měli byste najít i místo k odpočinku, lavičku, altán nebo zahradní nábytek.

Zahradnictví není jen způsob trávení volného času venku, obklopeni přírodou. Práce na zahradě je také zdravý životní styl, námaha, kterou si dáváme a umíme ji přizpůsobit síle a věku. Nizozemský výzkum ukázal, že práce na zahradě zklidňuje a odbourává stres po těžké a náročné práci lépe než čtení knihy.

Rok na zahradě ve zkratce

Na rozdíl od vzhledu vyžaduje údržba krásné zahrady práci po celý rok.

V zimě využíváme více slunečných dnů k řezu stromů a keřů. Nezapomínejte řezné rány přetřít zahradní mastí. Již v únoru můžete pokud možno pomýšlet na výsev prvních sazenic.

Blížící se jaro je kromě rozkvetlých květin časem roubování stromů a příprav na první sečení trávy. Vše také intenzivně roste a musíte se s nimi vypořádat ručně, prokopáním zeminy nebo pomocí mulče či fólie na lehký řez. Nakonec můžeme aplikovat herbicidy. Postřik může být také nezbytný pro strupovitost a hmyz.

Začátek léta je prvním ovocem, které lze sklízet v závislosti na druzích a odrůdách vysazených na naší zahradě až do podzimu spolu se zeleninou. Pro většinu je však letní období spojeno především se sekáním trávy a vydatnou zálivkou. Není divu, vždyť voda tvoří více než 80 % hmoty rostlin a je pro život nezbytná. Důležitá je doba zavlažování; nejlépe ráno nebo večer, aby se voda rychle nevypařovala, a četnost – zalévat je lepší méně často, ale vydatně.

Konec podzimu je časem úklidu, přípravy na mráz, tedy vypouštění vody z potrubí a hadic a sklizně poslední zeleniny. Je také vhodná doba pro výsadbu nových ovocných stromů a keřů.

Základní nástroje

Chcete-li se s touto celoroční zahradnickou prací vyrovnat a vykonávat ji efektivně, potřebujete správné nářadí. Většinou se sbírají v průběhu let, proto pamatujte, že jejich výběr by nám měl zajistit pohodlí na dlouhou dobu. Uveďme si několik z nich:

Hrábě  – je to jedno z nejdůležitějších nástrojů používaných v zahradnictví, proto nemohou v sadě zahradního nářadí chybět. Hrablo se nejčastěji používá ke seškrabování listí a různých rostlinných zbytků z trávníků a k urovnání povrchu půdy před setím a výsadbou rostlin. Používají se také při péči o trávník nebo při stříhání živých plotů. V nabídce výrobců tedy najdeme širokou škálu konstrukcí, tvarů a šířek.

Rýč  – je další všestranné zahradní nářadí. Má mnoho tvarů a velikostí, ale jeho primárním účelem je rytí a kypření půdy. Podobný úkol plní zahradní vidle.

Trakař – všichni známe jeho použití – slouží k přepravě kompostu, listí, větví a různého materiálu nasbíraného na zahradě. Ano, abychom co nejvíce omezili naši snahu a usnadnili přepravu co největšího množství materiálu najednou.

Zahradnické nůžky – nepostradatelné pro většinu pečovatelských prací, například pro stříhání malých větviček a silnějších výhonků nebo sběr květin. V zásadě lze rozlišit jednoruční verzi a obouruční verzi s delšími rukojeťmi a větším přítlakem, tedy určenou pro silnější větve.

Pila – používáme ji k provádění jednoho z nejdůležitějších ošetření zahrady, kterým je řezání stromů a keřů. Rozlišuje se tradiční ruční nářadí a mechanické (elektrický nebo benzínový motor).

Drtič – stále oblíbenější zařízení, které usnadňuje přípravu rostlinných zbytků, např. větví a výhonků vzniklých při úklidu zahrady ke kompostování.

Zahradní postřikovač  – je zařízení, které se používá při ochraně rostlin a při hnojení. Větší verze postřikovačů se uplatní nejen na zahradě, ale také v sadu a na poli.

Sekačka na trávu –  to je asi nejpočetnější skupina mechanizovaného zahradního nářadí. Jednoduché mechanické sekačky zde musely ustoupit poli, či spíše trávníku, benzínovým a elektrickým sekačkám. Z jejich široké nabídky může někdy bolet hlava, proto se vyplatí vybírat takové, které nebudou drahé po mnoho let a náhradní díly jsou snadno dostupné.

Kosa – ačkoli si ji většina lidí spojí pouze s elektrickým nebo spalovacím zařízením, nezapomínejme ani na obyčejné ruční nářadí, které se stále často nachází v domácí sadě a pro mnohé je stále nenahraditelné.

Postřikovače a zahradní hadice – nenahraditelné při každodenním zavlažování areálu. Plocha zahrady nebo trávníku, kterou musíme zalévat, určí množství, velikost a účinnost.

Zahradní lopatka – možná jeden z menších nástrojů jako je piknik nebo zahradní drápky, ale také pomocník při všech drobných zahradních pracích na záhonech a záhonech.