V chovu a chovu je cílem maximalizovat produkční potenciál zvířat, který je může vystavit mj. na nedostatek minerálů a vitamínů a následně na snížení jejich reprodukčních a produkčních schopností, dále na pokles imunity a výskyt nemocí.
Těmto nedostatkům můžeme předejít používáním např. lizů Lisal nebo přírodních, těžených a speciálně upravených hrudek soli (cca 2-3 kg). Jsou snadno dostupné, levné a jejich použití přináší měřitelné výsledky a zvířata je ochotně využívají. Nejoblíbenější solné lizy se získávají z mleté kamenné soli lisováním.
Sodík, který je součástí soli, patří mezi tzv prvky života odpovědné za homeostázu těla, její nedostatek způsobuje mj poruchy ve vodním hospodářství. Například jeho přirozeně nízký obsah a vysoký obsah dalšího důležitého prvku, kterým je draslík v objemném krmivu a obilných zrnech, může způsobit snížení dojivosti spojené se sníženým množstvím tělesných tekutin a zvýšeným vylučováním dusíku, a tím i snížení spotřeby krmiva. Nadbytek draslíku totiž způsobuje silnou eliminaci sodíku z těla zvýšeným výdejem moči.
V případě chlóru je nedostatek chloru pozorován jen zřídka, protože požadavky zvířat na tento prvek jsou nižší než na sodík. Chlór je však důležitým aktivátorem enzymů, reguluje rovnováhu elektrolytů a je nezbytný pro tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludku.
Požadavek soli
Poptávka po soli, mimo jiné ve formě lízání není trvalé. Záleží např. na druhu, tělesné hmotnosti, okolní teplotě, množství očekávané produkce, množství draslíku v krmivu nebo námaze (koně) – protože velké množství je vylučováno potem, což můžeme často vidět pro nás samotné.
Například krávy v plné laktaci s produkcí více než 20l mléka/den spotřebují cca 65g soli/den včetně přirozených ztrát, to dává 2 až 3 líznutí za rok na dojnici. U koní je potřeba sodíku asi 8 až 30 g za den, ale u pracovního koně o hmotnosti 800 kg, který vykonává těžkou práci, může potřeba soli dosáhnout 140-160 g. Malí přežvýkavci potřebují asi 1-3 g sodíku denně. Pro ovce a kozy je důležité, aby lizy neobsahovaly měď. Tato zvířata snášejí 4x nižší hladinu v krmivu než krávy. Kompletní směsi pokrývají poptávku po soli pro prasata a drůbež.

Použití lízátek
Nejoblíbenější formou lizu v Polsku jsou brikety o váze cca 10 kg z produkce solného dolu Kłodawa, bílé v odstínech šedé nebo růžové. Lizy obohacené o měď a kobalt typu Lisal M jsou zelené a Lisal Multi se selenem jsou růžové. Jsou určeny k přímé spotřebě jako krmná surovina skotem, koňmi, kozami, ovcemi, ale i volně žijícími jeleny a chovanými v zoologických zahradách.
Když chovatel používá solné lizy vhodným způsobem, umísťuje je na pastviny, výběhy, kravíny a ovčíny na snadno přístupná místa, umožňuje zvířeti je intuitivně sbírat podle potřeby. Mohou být připevněny na laně nebo umístěny na stojanech k tomu určených.
Důležitou podmínkou zdraví zvířat související s používáním lízů je zajištění snadného přístupu k čerstvé a čisté vodě. Zde hraje roli vhodných napáječek, které by měly být konstruovány tak, aby zvířatům usnadnily manipulaci s nimi a zajistily časté čištění a dezinfekci. Důležitost snadného a neomezeného přístupu k vodě ilustruje fakt, že kráva produkující cca 30 l mléka denně potřebuje přijmout minimálně 100 l vody.
Dodejme, že nabídka napáječek na trhu je široká, vybírat můžeme z napáječek miskových, plovákových, niplových nebo korytových, z plastu, nerezu nebo litiny, také ve vyhřívaném provedení.
V důsledku toho se vyplatí používat lizy, protože nám poskytují:
- zlepšení zdraví a reprodukčních procesů,
- lepší práci bachoru a celého trávicího systému,
- zvýšení spotřeby krmiva a jeho lepší trávení,
- vyšší dojivost a přírůstky,
- omezení počtu parazitů.