Přeskočit na obsah

Co dělá robotická sekačka s listy?

Když stromy na podzim shodí listí na konci zahradního roku začíná další fáze náročná na práci. Spadané listí by ostatně nemělo být na trávníku ponecháno příliš dlouho, aby se předešlo riziku plísní a hniloby. Robotické sekačky na trávu jsou určeny k sekání trávníku, který je bez bariér a překážek. Takže, co listy?

Obzvláště na podzim ztěžují práci robota spadané ovoce nebo dokonce povalované listí. Co přesně se stane, když robotická sekačka narazí na podzimní listí?

Za prvé, každý majitel zahrady by se měl snažit rychle odstranit velké množství listí ze svého trávníku. Zejména v chladném a vlhkém počasí se rychle snižuje potřebné provzdušňování trávníku, čímž se zvyšuje riziko plísní a hniloby. Je ale pro robotickou sekačku také jednodušší, když pravidelně shrabujete spadané listí?

Ve vlhkém stavu může hrozit, že vrstva listí bude kluzká, což způsobí, že robotická sekačka ztratí optimální přilnavost k zemi. Pokud se na kola lepí vlhké listí, tento efekt se ještě zesílí. Na svazích se kola mohou rychle začít protáčet a robot se může zaseknout . Tento rotační pohyb zase podporuje opotřebení trávníku. 

Další problém může nastat, když silná vrstva listí brání přesnému sekání trávníku. Pokud nože nemohou správně uchopit trávník kvůli velkému množství listí, může utrpět vzor řezu. To je zejména případ, kdy se v prohlubních a nerovném terénu shromažďuje velké množství listí a robot již nemůže uchopit trávník pod ním.

POŠKOZUJE LISTÍ ROBOTICKOU SEKAČKU?

Nože robotické sekačky v podstatě jednoduše drtí podzimní listí. To je však také doprovázeno rychlejším opotřebením nožů – mnohem více u kotoučových nožů než u robustních hvězdicových nožů .
Kromě toho je další poškození samotné robotické sekačky vzácné a ve skutečnosti k němu dochází pouze tehdy, když velmi kompaktní zařízení narazí na extrémně velké množství listí, což má za následek zablokování nožů.

MULČOVÁNÍ LISTÍ POMOCÍ ROBOTICKÉ SEKAČKY?

Jak již bylo zmíněno výše, hvězdicové nože jsou dostatečně robustní, aby drtily listy stejně snadno jako trávníky. Nejenže se však nože mohou rychleji opotřebovat, ale rozdrcené listy také podporují tvorbu mechu na trávníku. Pokud jsou listy z ořešáku nebo dubu, má kyselina tříslová také negativní vliv na kvalitu půdy.

Na rozdíl od jemného mulče na trávník se velké množství listí nerozloží během krátké doby, takže je důležité je odstranit ručně. Pokud je robotická sekačka rozdrtí, bude jejich shrabání ještě obtížnější. Proto je smysluplnější sbírat listí předtím, než robotická sekačka zahájí svou práci.

KTERÁ ROBOTICKÁ SEKAČKA JE VHODNÁ NA LISTÍ?

Málokterý majitel zahrady má čas a energii na každodenní odstraňování listí, takže při spuštění robotické sekačky budou na trávníku vždy náhodné listy. V tomto případě, pokud máte na zahradě několik stromů, je nejlepší zvolit model, který se obzvláště dobře vyrovnává s listím. Užitečné funkce jsou:

  • Kola vhodná do terénu s robustním profilem. Ty mají dobrou přilnavost i na mokrém listí. Tím se snižuje riziko uvíznutí robotické sekačky na svazích. Trakci lze optimalizovat také kartáčem na kola, který odstraňuje vlhké listí z kol přímo za provozu.
  • Kyvadlová žací plošina , která kompenzuje hrbolatou půdu a zajišťuje rovnoměrný řez s trochou listí na zemi .
  • Robotická sekačka vybavená robustními hvězdicovými noži . Pokud je listů příliš mnoho, vede to také k rychlejšímu opotřebení než obvykle, ale zpočátku se lépe vyrovnává s listy než s kotoučovými čepelemi.
  • Odstraňovač mulče zajišťuje, že se listí neshromažďuje na spodní straně zařízení a nezhoršuje výkon sečení.

ROBOTICKÉ SEKAČKY A PODZIMNÍ LISTÍ – TIPY PRO PÉČI O TRÁVNÍK

  • Ujistěte se, že trávník je z větší části bez listí. Jednotlivé listy robotické sekačce neškodí ani neškodí výsledku sečení. Jiná situace je ale v případě, že je na trávníku silná vrstva listí.
  • Vyhněte se provozu robotické sekačky, pokud je na zahradě hodně vlhkého listí. Navzdory terénním modelům existuje zvýšené riziko poškození trávníku koly.
  • Vždy zkontrolujte, zda se pod vrstvou listí nenacházejí předměty, které by mohly robotickou sekačku poškodit. Zejména kameny mohou způsobit citlivé poškození ostří. 
    Pod listím by se naopak mohli skrývat ježci nebo jiná zvířata.

Menší množství listí nepředstavuje problém ani pro trávník, ani pro robotickou sekačku. Je však vhodné zvolit robotickou sekačku s hvězdicovými noži, která listy pečlivě drtí. Pokud se vytvoří velmi silná vrstva listí, doporučujeme použít hrábě nebo fukar na listí, abyste je řádně odstranili.