Přeskočit na obsah

10 způsobů, jak připravit zahradu na zimu

Podzim je tady a s ním nevyhnutelné zpomalení aktivity na zahradě. V závislosti na vaší poloze mohou trvalky zčervenat barvou nebo začít opadávat listy.

Po shonu jarního sázení a vrcholící letní sklizně je lákavé zavřít zahradní branku a nechat přírodu, aby si to vzala a zařídila po svém.

Jednoletá zelenina se blíží ke konci své životnosti a začíná podléhat sevření postupně silnějších mrazů. Koneckonců, udělali jste těžké jarní práce a sklidili plody léta. Co víc je potřeba teď, když je podzim?

Odpověď závisí na tom, jak moc byste chtěli mít připravenou zahradu, až přijde jaro. Několik opatrných kroků, které nyní provedete, vám z dlouhodobého hlediska ušetří námahu. Pokud byste chtěli snížit množství práce, která vás čeká během jarního šílenství příštího roku, zvažte některé z těchto návrhů, jak svou zahradu uložit do postele.

Očistěte nemocné rostliny. Zbytek nechte na místě

Zatímco mnoho uhynulých rostlin může být ponecháno na místě, aby hnily a dodávaly do půdy živiny, některé mohou obsahovat choroby, škůdce a houby. Pokud jste během vegetačního období zaznamenali jakékoli známky onemocnění, ale neměli jste čas jednat, nyní je čas je odstranit. Zbytek vašich utracených plodin poskytne ochranu půdě a sníží erozi, pokud je necháte na místě přes zimu. Mohou také poskytnout domovy přezimujícím opylovačům.

Odstraňte invazivní plevele, které se mohly uchytit během vegetačního období

Pamatujete na svlačec, který kolonizoval vaši malinovou zahrádku? Nebo himálajské ostružiny zasahující z hranic vaší zahrady? Nyní je čas se s těmi odpadlíky vypořádat. Vykopejte je a umístěte je do koše nebo je uduste pod plachtou nebo zahradní látkou.

Většina invazivních plevelů zůstává životaschopná na hromadě kompostu nebo na hromadě plevele, takže odolejte nutkání je jednoduše přesunout do jiné části vaší zahrady. Úplné odstranění invazních rostlin je jediný způsob, jak zabránit tomu, aby tyto rostliny znovu vyrašily a narušily úrodu v příštím roce.

Upravte půdu na jaro

Navzdory skutečnosti, že většina lidí si tuto činnost vyhrazuje na jaro, podzim je skvělý čas pro úpravy půdy. Zapomenout by se nemělo ani na hnůj a kompost, nebo organická hnojiva, jako je kostní moučka, chaluha a kamenný fosfát. Ve většině podnebí přidání živin v tomto ročním období znamená, že mají čas začít se rozkládat, obohacovat vaši půdu a stát se biologicky aktivní.

Úprava půdy nyní také znamená, že už budete mít část práce za sebou, než udeří rušná sezóna.
Jakmile posypete své doplňky, můžete mulčovat půdu nebo zasít krycí plodinu (viz níže), abyste zabránili zimním dešťům smýt doplňky pod aktivní kořenovou zónou; to platí zejména pro vyvýšené záhony, protože odvodňují snadněji než záhony v zemi. Mulč odstraňte brzy na jaře před novou výsadbou.

Krycí plodiny

V mnoha klimatických podmínkách je pozdní léto nebo začátek podzimu vhodnou dobou pro výsev krycích plodin, jako je žito, vikev nebo jetel. Tyto plodiny pomáhají předcházet erozi půdy, rozbíjejí zhutněné oblasti a zvyšují hladinu organické hmoty v zahradních záhonech. Krycí plodiny také přidávají živiny a pomáhají vaší půdě čerpat uhlík do půdy z atmosféry.

Výsadba luštěnin ve vaší zahradě, jako je jetel nebo hrách, může zvýšit hladinu dostupného dusíku pro zahradní zeleninu. Zatímco obecným vodítkem je zasadit krycí plodiny přibližně jeden měsíc před prvním smrtícím mrazem, některé krycí plodiny jsou odolnější než jiné. Poraďte se s místním zástupcem nebo poskytovatelem osiv, abyste určili nejlepší plodinu pro podzimní krycí plodinu pro váš region.

Trvalky stříhejte opatrně

Podzim je vhodný čas na zastřižení některých vytrvalých zahradních rostlin, ale dbejte na to, abyste vybrali ty správné. Přestože rostlinám jako fenykl prospívá podzimní řez, výzkumy ukazují, že použité malinové palice vyživují korunu rostliny až do zimy.

Borůvky také preferují jarní řez, který pomáhá chránit rostlinu před vystavením chorobám a stresu. Zaměřte se na podzimní prořezávání květin, jako jsou růže; bylinky jako rozmarýn, tymián a šalvěj; a zelenina jako chřest a rebarbora. Ostružinám také prospívá podzimní úklid. Odstraňte vyhořelé nebo zkřížené palice, abyste pomohli kontrolovat energické šíření rostliny.

Odolejte nutkání snížit své vytrvalé kvetoucí rostliny, zejména ty, které jsou pokryty semeny. Budou to vynikající pokrmy pro přezimující ptáky ve vašem okolí a dodají zimní zahradě na zajímavosti. Stonky a listy také poskytují zimní ochranu křehkým korunám rostliny.

Rozdělte a zasaďte cibuloviny

Přestože jarní cibuloviny již dávno odkvetly a odumřely, jiné kvetoucí cibuloviny, jako jsou lilie, kvetly teprve nedávno. Tři až čtyři týdny po tomto nádherném představení je čas vykopat a rozdělit všechny rostliny, které se během vegetačního období objevily přeplněné nebo roztroušené.

U jarních cibulovin to může znamenat určité dohady k určení polohy. Ostatní rostliny budou zřetelnější. Vykopejte 4-8 palců od rostoucího stonku rostliny a opatrně uvolněte půdu. Cibule jemně zvedněte a oddělte je, abyste je mohli okamžitě přesadit jinde v zahradě.

Pokud jste dříve vykopali jarní cibuloviny na dělení, nyní je čas je znovu zasadit. Narcisy, tulipány a krokusy jsou připraveny vrátit se do půdy na další rok.

Sklízejte a regenerujte svůj kompost

Nyní, když je léto pryč a přírodní mikrobi se usazují na zimní spánek, můžete být v pokušení ignorovat kompostovou hromadu. Byla by to promarněná příležitost dvěma způsoby. Za prvé, materiál kompostovaný přes léto je pravděpodobně hotový a připravený k použití. Použití tohoto bohatého materiálu k doplnění zahradních záhonů, úpravě nedostatečné půdy nebo hnojení trávníků a terénních úprav vyživí vaši půdu a nastartuje růst na jaře.

Za druhé, čištění hotového kompostu znamená uvolnění místa pro další várku, kterou lze ve většině oblastí izolovat proti zimnímu chladu. Chcete-li, aby tito mikrobi fungovali o něco déle, postavte si podzimní kompost ze spousty podzimního listí, slámy nebo pilin navrstvených kuchyňskými zbytky a další aktivní zelenou hmotou. 

Doplňte mulč

Mulčování v zimě má mnoho stejných výhod jako letní mulčování. Patří mezi ně snížení ztrát vody, ochrana půdy před erozí a inhibice plevele. Zimní mulčování má ale i další výhody: s přechodem půdy do chladnějšího počasí může zamrzání a tání půdy nepříznivě ovlivnit zahradní rostliny, jejichž kořeny vším tím kypřením a vzdouváním trpí.

Přidání silné vrstvy mulče na povrch půdy pomáhá regulovat teplotu půdy a vlhkost a usnadňuje přechod do zimy. Silná vrstva mulče kolem kořenové zeleniny ponechaná na zahradě pro vaši podzimní a zimní sklizeň může také chránit před tuhými mrazy a prodloužit vaši úrodu. A jak se mulč rozpadá, začleňuje do vaší půdy čerstvý organický materiál.

Prohlédněte si rostliny ve vaší zahradě a zhodnoťte své vegetační období

Měly odrůdy ovoce a zeleniny vysazené v této sezóně ve vaší zahradě odpovídající výkon? Nyní je čas přehodnotit nevýkonné rostliny a zjistit, zda pro vaši lokalitu neexistuje lepší odrůda.

Pokud mají vaše rostliny adekvátní výkon, zvažte rozšíření sklizně přidáním odrůd, které dozrávají dříve nebo později v sezóně. Při zvažování výkonu zeleniny si pro příští sezónu pečlivě poznamenejte, co fungovalo a co ne. Některé úspěchy a neúspěchy sezóny mohou být ovlivněny počasím, ale jiné máte pod kontrolou.

Úrodnost půdy, úroveň vlhkosti a umístění rostlin lze upravit. I když si možná myslíte, že si vzpomenete na vrcholy a pády léta přicházejícího na jaře, záznam krátkého seznamu získaných lekcí vám nakonec poskytne více informací.

Vyčistěte a naostřete nástroje

Přestože většina zahrádkářů ví, že by nástroje měli udržovat čisté a dobře naolejované po celý rok, je těžké s tímto úkolem držet krok, když je zahradničení v plném proudu. Podzim je skvělý čas pro omlazení životnosti vašich nástrojů tím, že jim věnujete určitou pozornost.

Začněte mytím nástrojů, abyste odstranili nečistoty. Pokud je přítomna rez, odstraňte ji brusným papírem nebo drátěným kartáčem. Naostřete motyky a lopaty základním frézovacím pilníkem. Pro prořezávače se dobře hodí brousek.

Nakonec otřete povrchy vašich nástrojů naolejovaným hadříkem natřeným v lehkém strojním oleji. To pomůže utěsnit kov před kyslíkem a prodlouží životnost vašich nástrojů o další rok.

Myslet dopředu

Ať žijete kdekoli, vždy existují kroky, kterými se můžete připravit na zahradní sezónu příštího roku. Tyto kroky, které provedete nyní, pomohou nejen plynulejšímu průběhu jara a léta, ale mohou také dlouhodobě zlepšit vaše výnosy.