Přeskočit na obsah

5 raných rostlin, které přilákají opylovače do vaší zahrady

Podle přírody přitahují kvetoucí zahradní rostliny opylovače, aby pomohli zajistit úspěšné opylení. To vede k bohaté úrodě ovoce a zeleniny.

Přestože pyl je přenášen větrem a některé rostliny jsou samosprašné, asi 90 % kvetoucích rostlin vyžaduje pomoc při opylení. Pochází především z původních hmyzích opylovačů, jako jsou čmeláci, včely, mouchy, brouci a motýli.

Když v naší zahradě a sadu myslíme na jarní květiny, myslíme na opylovače. První květy, které se objeví každé jaro, jsou obzvláště ceněné, protože pomáhají vytvořit stálou populaci včel, která je potřebná během vegetačního období. Dokonce i plevele, jako jsou pampelišky, poskytují na začátku sezóny cenný nektar pro včely a další opylovače, takže s trháním květů pampelišek počkáme až těsně předtím, než budou připraveny propuknout v semeno.

Vzhledem k tomu , že ovocné stromy kvetou brzy až v polovině jara, jsou tito ranní opylovači v našem sadu vysoce ceněni. Ovocné stromy mají různé plány kvetení a každý může kvést pouze týden nebo dva. Pokud během této doby prší, možnosti opylení přenášeného větrem se snižují a my potřebujeme veškerou pomoc, kterou můžeme získat, abychom opylení usnadnili. Čím více včel brzy na jaře do zahrady přilákáme, tím lépe.

Výběr kvetoucích rostlin

Existuje mnoho kvetoucích rostlin na výběr, které přitahují opylovače, ale v průběhu let jsme identifikovali několik oblíbených, které se ukázaly jako spolehlivé atraktory opylovačů, jako jsou včely. Zde zmíněné rostliny mají několik věcí společných. Patří mezi nejraněji kvetoucí rostliny každé jaro, jsou vytrvalé a mají mnoho malých květů v hroznech.

Větší květy z přezimovaných cibulovin, jako jsou narcisy a tulipány, také přitahují opylovače, ale vyžadují více místa na zemi, aby se tam vešlo velké množství včel. Kompaktní kvetoucí rostliny, jako je vřes, mohou mít desítky včel, které na rostlině pracují současně.

Kompaktní kvetoucí rostliny, jako je vřes, mohou mít desítky včel, které na rostlině pracují současně.

Tyto víceleté rostliny jsou také odolné a nenáročné na údržbu. Po odkvětu mohou potřebovat seříznout nebo jednou za čas seříznout, ale jinak se snadno pěstují a udržují. Je také snadné je rozdělit a přesunout na jiná místa v zahradě nebo dát jiným zahradníkům a jsou tak odolné, že jsou téměř nezničitelné.

Každý zahrádkářský region má své vlastní původní druhy a sezónní rozvrh, takže rostliny, které přitahují opylovače na začátku sezóny, se mohou lišit. Níže uvedené rostliny a květiny se vztahují na naši oblast a existuje zde značné překrývání s jinými pěstitelskými oblastmi. Ať se vaše zahrada nachází kdekoli, existuje několik společných vlastností, které je třeba hledat při výběru rostlin, které se použijí jako atraktory opylovačů:

  • Používejte místní původní rostliny. Původní rostliny jsou pro původní včely čtyřikrát atraktivnější než exotické květiny.
  • Sázejte květiny do trsů. Květiny stejného druhu, které jsou shluky dohromady, přilákají více včel než jednotlivé květiny rozmístěné po celé zahradě.
  • Zasaďte květiny různých tvarů. Různé druhy včel mají různé délky jazyka a upřednostňují květiny specifické pro jejich anatomii. Různé velikosti a tvary květů přitahují odpovídající různé včely a opylující hmyz.

1. Vřes

Vedle naší zahradní brány je středně velký vřes. Když se brána otevře, zdá se, že vřes ožije bzučením, jako by se odnikud objevily desítky čmeláků. Ve skutečnosti tiše česali keř vřesu a brána je vyrušila. Když procházím kolem, usadí se zpátky do práce a zdá se, že si mě sotva všimli.

Snadno se pěstuje ve většině oblastí, vřes je odolná trvalka, která je jednou z nejraněji kvetoucích jarních rostlin. Vřes jsme zasadili blízko brány, protože má hrudkovitou stavbu s tisíci malých květů, které mohou obsadit mnoho včel najednou. Ovocné stromy v okolí začínají kvést asi dva týdny po vřesu, takže nově usazené včely přirozeně migrují ke květům ovocných stromů přesně podle plánu.

2. Červeně kvetoucí rybíz

Červený rybíz, oblíbený na začátku sezóny, přináší vítanou ukázku karmínových květů, které ohlašují nové jaro. Rybíz má tři vlastnosti, které oceňujeme především – dobře roste ve skalnatém terénu, aniž by potřeboval nějaké speciální ošetření, je přirozeně odolný vůči srnčí zvěři, takže jej můžeme pěstovat i mimo oplocenou zahradu, a je magnetem pro přilákání kolibříků.

Rybíz však není kompaktní, shlukující se rostlina. Je vysoký a široký a je potřeba ho prořezávat. Z tohoto důvodu by měl být rybíz vysazen tak, aby nezastínil menší kvetoucí rostliny. Rybíz jsme zasadili podél severní linie plotu naší zahrady, kde tvoří atraktivní hranici, s menšími bylinkami jako levandule, tymián a rozmarýn vpředu, které sdílejí stejné slunné místo a kamenitou půdu.

3. Řeřicha skalní

Řeřicha skalní produkuje hustou hojnost malých, voňavých květů brzy na jaře. Květy mají různé barvy od bílé po levandulovou a kvetou nepřetržitě až do léta. Kompaktní kvetoucí hmota roste na nízkém kopci a brzy na jaře přitahuje stálý tok včel, hmyzu, motýlů a kolibříků. Rostliny řeřichy jsou odolné a dobře se jim bude dařit v nekvalitní půdě, proto ji vysazujeme do zahrad, kde je plné slunce, ale nejsou vhodné pro pěstování zeleniny a jako obruba trvalkových záhonů.

Řeřicha skalní pochází z jižní Evropy a Středomoří, ale stala se všudypřítomná i u nás. Skalník pokvete na jaře druhého roku po výsadbě a poté každý rok. Rostlina se může po odumřelých květech jevit jako střapatá, ale otrháním odkvetlých květů rostlina získá čistý, zdravý vzhled a podpoří nový růst. Stejně jako červenokvetý rybíz je i Řeřicha skalní odolná vůči zvěři, což ji umožňuje prospívat v neoplocených oblastech.

4. Anglická levandule

Tento silně aromatický stálezelený keř produkuje tisíce malých květů, které přitahují včely během celého vegetačního cyklu. Levandule, běžně pěstovaná jako okrasná, je odolná vůči zvěři, což je plus v každé zahradě. Během svého cyklu květu, který trvá více než měsíc, levandule neustále bzučí čmeláky a včelami. Motýli jsou také pravidelnými návštěvníky anglické levandule.

Levandule nejlépe roste na plném slunci a vyžaduje lehkou, dobře odvodněnou půdu. Bude těžit z velkorysé aplikace vápna. Levandule anglická, Lavandula angustifolia , dobře se jí daří i v nádobách. Levandule je odolná vůči suchu a nedaří se jí dobře ve vlhké půdě.

5. Muscari

Druh hyacintu hroznového, okouzlující malý Muscari, je jednou z prvních zahradních květin, které kvetou na jaře. Hroty drobných, dolů směřujících zvonkovitých květů vysazených jako cibuloviny jsou ideální pro přilákání opylovačů do zahrady. Jak květ dozrává, květy se stávají méně těsně rozmístěné. Barva květu se liší od světle modré až po velmi tmavě modrou a poskytuje okázalé předjarní uvítání zahradníkovi i včelám.

Muscari se pěstuje jako cibulky a dobře se daří v mírně kyselé dobře odvodněné půdě. Dobře se jim daří na slunci i ve stínu a běžně se vysazují jako obruby nebo do nádob. Cibule nevysazujeme na okraje jednoletého záhonu, protože to narušuje střídání plodin, ale tato drobná květina je ideální, když ji vysadíme do trsů přilehlých k zeleninovým záhonkům nebo do skalek.

Krásný vztah

Výše uvedený seznam není v žádném případě konečný. Existuje mnoho časně jarních rostlin, které přitahují opylovače, a bylinky, jako je rozmarýn a tymián, jsou také oblíbené na zahradě pro včely. A zmínku si jistě zaslouží i všudypřítomná zlatice, ač jde o nepůvodní druh, neboť jde o první keř, který kvete na mnoha místech republiky

Počet včel a dalšího opylujícího hmyzu ubývá kvůli ztrátě přirozeného prostředí, parazitům a pesticidům . Jako zahradníci můžeme pomoci obnovit včelí populace tím, že budeme pozorovat aktivitu včel v našich zahradách a vyhovět jejich zájmům tím, že vysadíme květiny, které preferují. Opylující včely a hmyz na oplátku zajišťují vitalitu a produktivitu našich zahrad. Je to krásný vztah!