Přeskočit na obsah

7 způsobů, jak prodloužit vegetační období

Mohli byste ze své zahrady dostat více?

Jak se blíží konec léta, je těžké uvažovat o tom, že by zelenina, která byla během vegetačního období pečována s takovou péčí, uschla jediným mrazem. Naštěstí existují způsoby, jak si letní odměnu uchovat i po konci sezóny. Zde je sedm způsobů, jak udržet vaši zahradu v růstu i přes podzim.

1. Zasaďte pozdní sezónu a mrazuvzdornou zeleninu.

Mnoho zahradníků na jaře osází celou zahradu a ukládá věci do postele, jakmile udeří chladné počasí. Existuje však další možnost, jak pěstovat pouze letní plodiny.

Výsadby pozdní sezóny

Pozdní sezónní zelenina jde do země koncem léta a začátkem podzimu. Má tendenci rychle růst, těží z chladných teplot, které jim brání v semeni. V některých případech tyto plodiny zahrnují odrůdy, kterým se dobře daří i na jaře. Většina odrůd pozdní sezóny má určitou toleranci vůči chladu, ale nejlépe se jim daří, když se sklízejí před nástupem hlubokého mrazu.
Populární zelenina pro pozdní sezónu: salátová zelenina, fazole, hrášek, mrkev, ředkvičky, špenát a zelí.

Chladné sezónní plodiny

Rostliny v chladném období jsou mrazuvzdorné. To znamená, že mohou tolerovat nízké teploty, mráz a dokonce i trochu sněhu. Zasaďte tyto plodiny ke konci vegetačního období a sklízejte je, dokud vydrží. I když po poklesu rtuti moc nerostou, vydrží na zahradě (nebo skleníku) déle než běžné sezónní plodiny.
Oblíbená mrazuvzdorná zelenina: brokolice, zelí, růžičková kapusta, jarní cibulka, kapusta, pórek, červená řepa, tuřín, mrkev a petržel.

2. Hledejte mikroklimata.

Všimli jste si někdy, že se vaše zahrada nechová stejně jako zahrada vašeho přítele na druhém konci města? Nebo že i přes omezení vašeho klimatického pásma se vaší nemovitosti daří lépe, když udeří mráz? V závislosti na tvaru vašeho dvora a na tom, kde se nachází, může být vaše zahrada uprostřed mikroklimatu.

Mikroklima je malá oblast s rostoucím klimatem, které se liší od okolního regionu. Pokud je vaše zahrada chráněna blízkou zdí nebo je umístěna v prohlubni mimo chladné větry, které ovlivňují teplotu půdy, můžete být schopni růst dříve a déle než na otevřených, exponovaných plochách.

Abyste využili mikroklimatu, zasaďte plodiny do blízkosti zdí, které absorbují a vyzařují teplo (jako jsou ty z betonu nebo cihel), nebo vedle konstrukcí, které blokují převládající větry. Vyberte si jižní svahy pro nejlepší vystavení slunci a vyhněte se výsadbě v hlubokých, stinných oblastech, kde může přetrvávat mráz.

3. Mulčujte své plodiny.

Mrkev, zelí, pastinák, řepa a další: v závislosti na vašem klimatu zůstane mnoho zeleniny kypré a pevné na zahradě dlouho poté, co nastanou podzimní mrazy. Stačí ji trochu chránit před extrémy.

Přidání silné vrstvy organického mulče je jedním ze způsobů, jak udržet kořenové plodiny na zahradě o něco déle. Izolace z materiálů, jako je sláma, mořské řasy nebo podzimní listí , pomáhá zachycovat teplo a chrání před zimními mrazy. Moduluje teplotu v horní vrstvě půdy vaší zahrady a chrání plodiny před mrazem, které je běžný na podzim. Zatímco plastový mulč může být užitečný na jaře, když se půda zahřívá, nenabízí příliš podzimní nebo zimní ochranu. Končí také na skládce.

Kromě ochrany rostlin a budování zdraví půdy v průběhu času organický mulč chrání půdní mikroorganismy před chladem. Čím déle budou fungovat, tím více bude mít vaše půda prospěch. Navíc oblasti, které zaznamenají hodně podzimních dešťů, mohou ztratit vzácnou půdu sezónní erozí. Mulč k tomu také pomáhá.

4. Přidejte plovoucí kryty řádků.

Plovoucí kryty řady jsou jako přikrývka pro vaši vegetaci. Když hrozí, že noční teploty ukončí vaši sklizeň, vytažením vrstvy této úžasné zahradní tkaniny pomůžete udržet vaše rostliny bez mrazu.

Tento tenký bílý materiál, vyrobený ze spřádaného polypropylenu, umožňuje průchod světla i vody k vaší zelenině a zároveň poskytuje ochranu před teplotními extrémy. Lehký plovoucí kryt řádků je perfektní pro ochranu proti škůdcům a zabraňující padání greenů v letních vedrech. Těžký kryt řádků funguje nejlépe k ochraně raných a pozdních plodin před mrazem. Oba jsou užitečné pro ochranu před hmyzem a jinými škůdci.

Pro dočasnou ochranu před mrazem přikryjte plovoucí kryty řádků přímo na rostliny a zajistěte je kameny nebo skobami. Během chladných podzimních nocí může tato jednoduchá vrstva zvýšit teplotu pro vaše rostliny až o 10 stupňů. Pokud jsou vaše zimy mírné, použijte těžké kryty řádků přes pevný rám, abyste zachovali chladnou odolnou zeleninu, jako je kapusta, až do jara.

5. Použijte zvony nebo studené rámy.

Když plovoucí kryty řady nestačí, je čas na další úroveň ochrany. Přenosné zahradní zvonice jsou jako mini skleníky. Původně byly vyrobeny ze skla a ve tvaru zvonů, nyní jsou obvykle vyrobeny z čirého plastu a podepřeny kovovými nebo PVC obručemi. Tato super lehká konstrukce je činí docela přenosnými, tak akorát na překlouznutí přes rostlinu nebo řádek, když hrozí mráz.

Studené rámy jsou větší, pevnější a obvykle těžší než zvony. Často jsou vyrobeny z polykarbonátových panelů, skla a dokonce i odpadních materiálů, jako jsou stará okna. Zahradníci často instalují chráněné oblasti s chladnými rámy pro dlouhodobou ochranu – jako je ochrana jarní a podzimní zeleně pro sezónu ramen. Dveře nebo víko na studených rámech usnadňují jejich odvětrání při kolísání teplot.

Přidání jedné z těchto dvou struktur k vašim plodinám zvýší denní teploty v blízkosti vašich rostlin a ochrání listy a kořeny před chladem. Pomůže také izolovat blízko umístěné výsadby. Jen nezapomeňte odstranit sníh a mráz z povrchu zvonů a studených rámů, abyste zajistili, že vaše rostliny budou mít prospěch z denního slunečního svitu.

6. Přidejte skleník.

Pokud máte prostor, skleník je jistý způsob, jak chránit rostliny přes zimu. Skleníky, které jsou větší než studené rámy a zvonice – a jsou schopné zvýšit teplotu až o 30 stupňů (slyšeli jste správně!) – jsou strukturou volby již více než dvě stě let.

Skleníky fungují jako studené rámy, ale ve větším měřítku. Zachycují sluneční teplo, když sluneční záření prochází průhlednými stěnami, a ohřívají vše, co je uvnitř. To zahrnuje stěny, rám, půdu a rostliny. Stoupající teplý vzduch nemůže uniknout, takže teplota uvnitř skleníku zůstává vyšší než venku.

I když existuje mnoho způsobů, jak skleník využít, hlavní pobídkou pro mnoho zahrádkářů je delší vegetační období a pečlivě chráněné plodiny. Zdvojnásobte ochranu tím, že ke skleníkovým plodinám přidáte plovoucí kryt řádku a můžete pěstovat mrazuvzdorné rostliny i v chladné zimě – bez přidaného tepla.

7. Pěstujte rostliny uvnitř.

I když pěstování zeleniny v interiéru není tak bohaté jako jeho venkovní protějšek, vybraná zelenina bude fungovat dobře, když má správné podmínky. Ať už začínáte semena uvnitř nebo přenesete zavedené nádoby do vytápěného prostoru, světlo a teplo jsou klíčovými faktory úspěchu.

Zelenina, která úspěšně roste uvnitř (jako je hlávkový salát, mangold, rajčata a úponkový hrášek), vyžaduje každý den alespoň 8–12 hodin jasného slunečního světla. Více je lepší! Pokud nemáte slunné (nejlépe jižně orientované) okno, které dostává tolik přímého světla, můžete svým rostlinám dávkovat pěstební světlo, abyste rozdíl vyrovnali. Chcete-li růst více na menším prostoru, zvažte jednu z mnoha dostupných hydroponických pěstebních skříní .

Vyberte si místo daleko od průvanu, ohřívačů a malých prstů. Pokud zakládáte nová semena, použijte pěstební médium určené pro klíčení sazenic (např. výchozí směs semen). Zeleninu salátu po každé sklizni přihnojte tekutým hnojivem.

Často kladené otázky

Jak chráníte plodiny před přílišným horkem?

Stále více zahrádkářů se musí potýkat s prudkými teplotami a vlnami veder. V jižních oblastech se tyto extrémy nyní rozšiřují do podzimu, stresují rostliny a způsobují jejich sešrotování nebo odumírání. Nejlepší způsob, jak chránit plodiny v pozdní sezóně před nadměrným teplem – zejména zelené – je použití stínítka.

Co je to pop-up ochrana plodin?

V době, kdy meteorolog volá po šílených mrazech, nabízí vyskakovací ochrana plodin dočasnou úlevu pro křehké rostliny. Tyto mini-stavby jsou lehké, přenosné, malé a snadno se přepravují. Když se očekává nachlazení, přehoďte své rostliny a znovu je odstraňte, když hrozba pomine.

Jaký je rozdíl mezi polytunelem, obrubníkem a skleníkem?

To, co nazýváte tyto různé konstrukce, závisí do jisté míry na tom, odkud jste, ale obecně řečeno, skleník je klasická, odolná a často trvalá konstrukce vyrobená ze skla nebo těžkého plastu, která poskytuje celoroční ochranu plodin a vynikající udržení tepla. Polytunel nebo obručový dům je menší, méně stálá (a často méně nákladná) možnost pro dvorky a malé farmy. Skládá se z tenké ocelové konstrukce pokryté plastovou fólií, často v podlouhlém půlkruhu.

Jaké jsou nejlepší tunelové plodiny na podzim?

Vysoké tunely vypadají hodně jako skleníky, ale obecně jsou dostatečně vysoké na to, aby v nich mohly pracovat stroje. Rostliny se obvykle vysévají přímo do země, spíše než do květináčů nebo ploch na stole. Mohou být také přenosnější než skleníky, protože jsou vyrobeny z ultralehkých materiálů. Mezi oblíbené plodiny pro pěstování ve vysokých tunelech patří kapusta, špenát, salát, ředkvičky, řepa, tuřín a mrkev.