Přeskočit na obsah

Jak připravit sekačku na sezónu?

Vhodná příprava zahradní techniky zajišťuje větší efektivitu prováděné práce a snižuje riziko poruchy. Týká se to především sekaček, které se v období intenzivního růstu trávy používají průměrně jednou týdně. Jak správně připravit sekačku na sezónu? Na co si pak musíte dát zvláštní pozor? Některé praktické tipy najdete dále v tomto článku.

Pravidelné čištění a kontrola technického stavu

Pravidelné čištění stroje je základem a úvodem do dalších údržbářských prací. Ve skutečnosti by příprava sekačky na novou sezónu měla začít s koncem sezóny předchozí, takže než sekačku necháte uskladnit, měli byste ji důkladně vyčistit. Zařízení nesmíte nechávat se zbytky půdy a rozkládající se trávou, která uvolňuje kyselinu, protože to povede k rychlé korozi kovových částí.

Jak vnější plášť a spodní strana, tak i žací ústrojí, tedy žací nože , vyžadují čištění . K tomu je nejlepší použít kompresor, který nečistoty vyfouká silným vzduchem. Pokud nemáte kompresor, můžete použít kartáč. Některé sekačky mají speciální připojení zahradní hadice pro čištění žacího ústrojí. Jedná se o řešení, které vám umožní rychle odstranit případné nečistoty z nože. Jen si musíte pamatovat, že sekačka musí být umístěna ve své normální pracovní poloze a zapnuta po připojení vodní hadice. Čištění zařízení tlakovými čističi se rozhodně nedoporučuje.

sekačka

Po vyčištění sekačky je nutné provést důkladnou vnější kontrolu. Pokud se jedná o elektrickou sekačku, musíte věnovat pozornost stavu napájecího kabelu a zástrčky. Ujistěte se, že jsou všechny šrouby řádně utaženy a že na krytu nejsou žádné praskliny nebo jiné vážné poškození. Čištění a kontrola technického stavu je prvním důležitým krokem při přípravě sekačky na sezónu.

Filtry, svíčky, výměna oleje

Pro správnou funkci sekačky je nezbytný klidný chod motoru. Před sezónou se vyplatí zkontrolovat stav svíček. Pokud po jejich odstranění zaznamenáte znečištění, můžete je odstranit speciálním drátěným kartáčem. Vyplatí se také zkontrolovat stav vzduchových filtrů. Obvykle se vyměňují jednou ročně. 

V rámci přípravy sekačky na sezónu byste měli vyměnit i olej – pokud jste to nedělali na podzim. Některé modely mají na spodní straně vypouštěcí zátku, která pomáhá vypouštět použitý tuk. V ostatních případech se použitý olej odstraňuje speciální vývěvou. Samozřejmě musíte pamatovat na správnou likvidaci použitého oleje a dávat pozor, abyste jím neznečistili půdu.

sekačka na trávu

Údržba žací jednotky

Výsledky sečení nebudou nikdy uspokojivé, pokud je nůž sekačky křivý, tupý nebo špinavý. Po vyčištění žací jednotky je proto nutné zkontrolovat stav tohoto prvku. Nezapomeňte nosit silné ochranné rukavice. Pokud jsou viditelné známky opotřebení, nůž potřebuje naostřit a vyvážit. Pokud však nemáte patřičné zkušenosti a správné nástroje, nedělejte to sami. Bylo by lepší (a bezpečnější) svěřit údržbu žací jednotky do rukou profesionálů.

Správná příprava sekačky na sezónu a pravidelná péče o její stav je nejlepší způsob, jak prodloužit její životnost a vyhnout se nečekaným poruchám v nejméně vhodnou chvíli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.