Přeskočit na obsah

Jak udržet zvířecí škůdce mimo Vaši zahradu

Mají roztomilé obličeje a veselé chování, díky kterému se jejich videa stávají virálními. Kočky, králíci jsou při sledování v jejich přirozeném prostředí vítány s měkkým srdcem – pokud nejste zahradník.

Zahradníci si uvědomují náročnou stránku těchto malých savců a hrozbu, kterou mohou představovat pro zeleninu a rostliny. Zde je několik tipů, jak udržet tato zvířátka mimo vaši zahradu.

Králíci

Králíci milují nejen mrkev, ale také většinu trvalek, zeleninu a letniček na zahradě. Jejich poškození obvykle zahrnuje více rostlin v jednom krmivu. Sekání celých řádků, ponechání pouze stébel, řízkování čisté a na úrovni země: to je jen několik identifikovatelných vlastností králíků krmených ve vaší zahradě. Naproti tomu hmyz zanechává zubatou stopku.

Krmení králíků lze také zaměnit s poškozením od syslů. Potvrďte, že na vině jsou králíci a to důkladnou kontrolou prostoru, zda v něm nejsou králičí nory nebo doupata. Kontrola králíků vyžaduje silné bariéry a oplocení. Při instalaci těchto zábran se ujistěte, že jste zaryli drátěné pletivo alespoň 20cm do půdy, aby se králíci nepodhrabali pod zemí.

Veverky

Veverky jsou fanoušky semen. Ve velmi krátkém čase dokážou vyčistit čerstvě osetou zahradu a místo toho zanechávají díry a nepořádek. Obzvláště mají rádi hrách, fazole a kukuřici. V některých státech jsou veverky chráněny, takže je důležité, aby vaše metody kontroly odrazovaly, ale nezabíjely.

Zakryjte čerstvě nasetou plodinu krytem řádků, abyste jim zabránili dosáhnout zničení toho, co jste zaseli. Úspěšnými odstrašujícími prostředky jsou také vonné repelenty napodobující dravce. Lapání a vypouštění je průběžný postup údržby, ale tímto způsobem můžeme zajistit jejich přemístění na místo mimo zahradu a do nového, vhodnějšího prostředí.

Krtci

Krtci jsou hmyzožravci, kteří se hrabou v trávníku, mnohem raději pod zemí, než na denním světle. Půdy, které preferují pro své doupata, jsou vysoké a suché, ale loví tam, kde je hlína bohatá na jejich oblíbenou potravu – brouky a hluchavce.

Nejčastěji k poškození krtkem dochází v trávnících. Ačkoli je známo, že se živí hlízami, k primárnímu poškození dochází, když krtek při lovu vynese na povrch a vytvoří kolem trávníku malé hromádky zeminy.

Oblasti s vysokou aktivitou krtků mohou ukazovat na vysoký výskyt brouků a hluchavců, kteří mohou být také škodliví pro trávník a jsou často primárním problémem. Identifikujte, čím se krtci živí a poté se bezpečně zbavte zdroje potravy. Pokud máte co do činění s hmyzem, vyzkoušejte prospěšné hlístice nebo mléčnou výtrus, abyste zajistili bezpečné zacházení. Tento přístup bude nějakou dobu trvat, takže stejně jako u jakékoli jiné techniky řízení použijte mnohostranný přístup. Pro ještě větší úspěch zkombinujte s organickým odpuzovačem krtků.

Snížení vlhkosti půdy způsobí, že půda bude méně snadná pro pohyb krtků.

Kočky

Kočky jsou úspěšným nástrojem pro řízení mnoha hlodavců, ale samy mohou být problémem. Ačkoli nezpůsobují přímé fyzické poškození většině zahrad, mohou kočky představovat zdravotní riziko, když používají vaše postele jako obří bednu.

Jakožto masožravci, kočky často nosí ve výkalech velké množství parazitů a patogenů, které lidské tělo nezná. Toxoplazmóza, onemocnění šířené jednobuněčnými parazity, kteří mohou žít v kočičích výkalech a kolem nich, je zvláště škodlivé pro těhotné ženy a osoby s oslabeným imunitním systémem. Sáhnutí do jednoho z těchto nánosů při plení zahrady je nepříjemný a možná nebezpečný zážitek.

Ovládání kočičího chování je otázkou poznání, jak funguje kočičí mysl. Kočky jsou vybíravá stvoření. Dávají přednost kypré půdě, kterou lze snadno poškrábat.

Kontrola spočívá v omezení oblastí, které jsou pro kočky přitažlivé.

Než sáhnete po jedu

Pamatujte: nejsou to jen škůdci, kteří spolknou jakýkoli jed, fumigant nebo chemický produkt, který vynecháte. Zvířata, která jedí mrtvá zvířátka, mohou být stejně ohrožena, protože smrtící chemie může zabít predátory, kteří se snaží udržet Vaše škůdce pod kontrolou. Navíc jedy používané k zabíjení malých savců jsou toxické i pro Vás! Nesprávné použití v blízkosti vodního zdroje může kontaminovat studny, potoky a pitnou vodu.

Kulturní, fyzické a biologické kontroly by měly být vašimi prvními třemi kroky obrany s pesticidy pouze jako poslední možnost.

Bez ohledu na škůdce, se kterým se setkáte, je důležité si uvědomit, že všechny druhy mají v životním prostředí svůj účel ve zdravé rovnováze. Cílem by nikdy nemělo být odstranění všech druhů najednou, protože tím byste přišli o prospěšné predátory kvůli nedostatku zdroje potravy. Snažte se řídit škůdce způsobem, který podporuje přírodní svět prostřednictvím kulturních, fyzických a biologických postupů ochrany proti škůdcům.

Plašička na ptáky

Pokud Vás trápí opeření nezvaní hosté Vaší zahrady, tak se můžete podívat na tuto plašičku na ptáky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.