Přeskočit na obsah

Včelaření – jaké vybavení koupit do začátku

Včelaření je krásný koníček, který vás může chytnout na celý život. Možná se tomu věnoval někdo z vaší rodiny, nebo byste prostě sami od sebe rádi zkusili, jaké to je se starat o vlastní včelstvo. Ať tak či tak, je určitě dobré si tento krok řádně rozmyslet, protože se k němu váže i velká dávka odpovědnosti za pořízené včelstvo. Zvažte, jestli máte vhodné podmínky pro umístění úlů. V potaz berte velikost pozemku, kde chcete včely chovat, dostatek pastvy pro ně a v neposlední řadě i vztahy se sousedy.

Počítejte s tím, že v první rok se spíš budete učit a výnos medu nebude nijak závratný. Pokud tedy bude vůbec nějaký. Jak ale budete sbírat zkušenosti a dovednosti, určitě se vám začne více dařit a budete si tak moct vychutnat sladkou pochoutku i pro vaši domácí potřebu. Co je tedy dobré pořídit abyste se mohli do chovu včel pustit?

Základní literatura nebo kurz

Pokud opravdu začínáte od nuly, není na škodu se podívat se, jestli se ve vašem okolí nepořádají nějaké kurzy. Nejenže tam se dostanete k praktickým ukázkám, ale budou se vám hodit také kontakty na zkušenější včelaře, nebo další začínající nadšence, které na kurzech poznáte. Odporná literatura je zase vhodná pro získání alespoň základního povědomí o termínech, problematice chovu včel a také na zkrácení zimního období, kdy se toho kolem včel zase tolik neděje. 


Včelstvo nebo oddělek

Vyberte si od ověřeného včelaře, protože při šlechtění včel se klade důraz na podstatné vlastnosti, jako je mírnost a odolnost vůči chorobám včel.

Úly

Vyberte si úly nástavkové a pořiďte i nějaké nástavky navíc. Je lepší zvolit nové. Neberte použité nebo úly, které vám v dobrém úmyslu někdo věnuje. Jedná se totiž o možné zdroje nákaz, kterých vaše včely chcete od začátku ušetřit. Nejčastěji použité míry rámků jsou 39 x 24, doporučujeme tedy tyto.

Ochranné pomůcky

Pro začátek určitě využijete včelařskou kulku, rukavice a případně i kombinézu. Bodnutím se úplně nevyhnete, tak je dobré se na to připravit. 

Drobné pomůcky pro práci se včelami

Hodit se bude dýmák, protože při otvírání úlů se včely budou mít tendenci bránit vyrušení. Při použití dýmáku se budou včely schovávat do méně zakouřených prostor úlu a vy budete mít práci s nimi pohodlnější. Jako palivo do dýmáku můžete použít jehličí, dubový troud nebo slámu.
Další potřebnou pomůckou je rozpěrák. Ten využijete při uvolňování rámků a odstraňování přístavků. Budou se hodit i kleštičky na včelí matky, smetáček a napínák drátků.

Medomet

Pro stáčení medu bude potřeba medomet. Vyrábí se jich více druhů, volit můžete z ručních nebo elektrických. Další varianty pak vyberete podle počtu rámků, které se do nich vejdou. Existují čtyřrámkové, šestirámkové atd. až k těm, které pojmou rámků dvacet. Vybírejte tedy podle počtu úlů a také vašich finančních možností.

To je zevrubý výčet věcí, které se pro chov včel budou hodit ze začátku. Samozřejmě přijde vhod i další vybavení, ale to zjistíte až časem a budete už schopni lépe vybrat, co přesně sedí vám. Vybavení pro včelaře najdete na e-shopu www.vcelkasro.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.